Velünk élő Samsung – lakossági fórum

május 29-én 17 órától a Duna-part Nyaralóházak színháztermében,
a Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesület szervezésében

A Göd-ÉRT Egyesület nevében tisztelettel meghívjuk a Gödön és környékén élőket a Samsung SDI akkumulátorgyárral kapcsolatos helyi problémákról szóló lakossági fórumunkra.

Rendezvényünk elsődleges célja, hogy közös gondolkodást indítsunk el, és új; az eddigieknél konstruktívabb alapokra helyezzük a kommunikációt a Samsung SDI, az önkormányzat, a hatóságok, valamint Göd lakossága között. Meggyőződésünk, hogy a fenntartható együttélés kulcsa a szakmai érveken alapuló, nyílt párbeszéd.

Ennek érdekében meghívtuk az érintett politikusokat, döntéshozókat, a hivatali felelősöket és a Samsung képviselőit is, hogy elindítsuk azt a folyamatot, amitől egy átláthatóbb, szabályosabb működést, a környezet, a dolgozók és a lakosság érdekeinek figyelembe vételét, és hosszú távon az elveszített bizalom újjáépítését is várjuk. 

Vannak olyan fontos kérdések, amelyeket évek óta nem sikerült megnyugtatóan tisztázni, és akadnak olyan, új keletű problémák is, amelyek csak a közelmúltban váltak ismertté. Szükségesnek és halaszthatatlannak tartjuk, hogy egy nyilvános esemény keretében együtt keressünk megoldásokat közös problémáinkra.

  • Időpont: 2026. május 29., péntek 17:00 – 20:00
  • Helyszín: Duna-part Nyaralóházak, színházterem (2132 Göd, Jósika u. 14.)

Kérdezzen Ön is!
Bár a helyszínen is biztosítjuk a lehetőséget, annak érdekében, hogy az esemény a lehető leghatékonyabb legyen, és hogy minden fontos téma tárgyalására alaposan felkészülhessünk, kérjük, küldje el nekünk előre kérdéseit, észrevételeit, javaslatait a forum@godert.hu e-mail címre!

A felelős kormányzati, városvezetői és hatósági fellépés mellett a lakossági részvétel a kulcsa annak, hogy rendezzük végre közös dolgainkat.

Tegyünk együtt Göd élhetőségéért!

MEGÉRKEZTEK A GÖD-ÉRT-ES KÚTVÍZ-VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK

2026 március 23-án akkreditált mintavétel után négy gödi kút vizét vizsgáltattuk be akkreditált laborban – ahogyan 2022-ben, idén is az MKKP RóSáNéKaTékA pályázatán nyert összegből. Mindenkinek köszönjük, aki szavazatával támogatta kezdeményezésünket!

Nagy örömünkre most nem találtunk mérgező oldószert, NMP-t, és a vizsgált nehézfémek koncentrációja sem haladja meg azt a mennyiséget, ami a talajvízben még természetes módon is előfordulhat – bár nikkelből, lítiumból és kobaltból minden vizsgálati helyen magasabb értékeket találtunk a 2022-esnél. Két mostani mérési helyszín (Oázis és Hernád köz) szomszédos a 2022-es mintavételek ingatlanjaival, és a másik kettő is a gyártól néhány száz méterre található.

Sajnos, mivel nem történt alapállapot-felvétel a Samsung idetelepülése előtt, nincs mihez viszonyítanunk, illetve “egy mérés nem mérés” (és négyévente kettő sem), így aztán nem tudunk valóban releváns következtetéseket levonni az eredményből. Az, hogy idén az önkormányzat, a Civil Monitor, a Greenpeace és mi sem találtunk határértéket meghaladó mértékű veszélyes anyagot a talajvízben, mindenesetre jó hír – nagyon nagy probléma is lenne a gyártól ilyen távoli pontokon az onnan származó szennyező anyagok jelenléte.

Továbbra is követeljük, hogy a hatóságok valóban szigorúan ellenőrizzék a gödi akkumulátorgyár működését és tegyék nyilvánossá/hozzáférhetővé a gyár monitoringkútjainak adatait. Az önkormányzat pedig Samsung SDI közvetlen közelébe telepítsen monitoringkutakat, ne több száz méterre megvalósított kamumérésekkel próbálja elterelni a figyelmet a valós problémákról: a zajszennyezésről, a munkások tudatos mérgezéséről, és az iparterületnek a városvezetés által támogatott, megállíthatatlan terjeszkedésről a lakóházak irányába.

Az anonimizált dokumentumok a következő linkeken érhetők el:
Mérési jegyzőkönyv – karbonátok
Mérési jegyzőkönyv – nehézfémek

Lakossági fórumot a Samsung-ügyben!

A Göd-ÉRT Egyesület kérdései és javaslatai Göd polgármesteréhez, Kammerer Zoltánhoz

2027. február 26-án rendes testületi ülést tartott a gödi önkormányzat, amelyet betegség miatt nem Kammerer Zoltán, hanem Simon Tamás alpolgármester vezetett le. Kérdéseinket a Samsung SDI gödi akkumulátorgyárával kapcsolatos ügyekben ott is feltettük, de Simon Tamás csak egy semmitmondó, előre megírt szöveget olvasott fel, aminek lényege a szokásos fideszes üzenet: nincs itt semmi látnivaló. Mi azonban továbbra is feladatunknak tartjuk a gödiek érdekeinek képviseletét a szennyező dél-koreai multival szemben, úgyhogy nyílt levélként újra elküldjük a kérdéseinket.

Tisztelt Kammerer Zoltán polgármester úr!

1. Kedden a Parlamentben a tavaszi ülésszak első napja a Samsung-gyár botrányától volt  hangos. Ön mit gondol erről „tősgyökeres” gödiként? Milyen lépéseket tett február 9-e, a Telex azóta sem csökkenő érdeklődést kiváltó cikke óta, hogy utánajárjon, miként  tartják be az iparbiztonsági előírásokat a gyárban? A  Különleges Gazdasági Övezet intézmények eltörlése, amelyet az Ön és Tuzson Bence lobbizásának köszönhetünk, jogokat is visszaadott a városnak – hogyan élt ezekkel? Mi a véleménye egy korábbi magyar vezető mondásáról, hogy az iparterületen belül már Dél-Korea van? 

2. Őszintén gratulálunk ahhoz, hogy a február 9-i Samsung-botrány óta létrehozták a környezetvédelmi aloldalt a város honlapján. Ideje volt. Annak is örülünk, hogy a Göd Fejlődéséért Közalapítvány honlapja újból megtalálható a világhálón. Különös büszkeséggel tölt el, hogy kérésünkre, hónapokon át tartó, soha be nem tartott ígéretek után végre felkerültek a városi monitoringadatok, sőt még a Göd-ÉRT Egyesület mérési eredményei is. A Göd-ÉRT tájékoztató munkája bizonyára hozzájárult ehhez, valamint az is, hogy – amint azt a videófelvételek is bizonyítják  –  képviselőink rendszeresen kérték a dokumentumokat a testületi üléseken. Javasoljuk, hozzák nyilvánosságra ugyanitt egyesületünk 4 zajmérési jegyzőkönyvét is, amit korábban szintén a hivatal  rendelkezésére bocsátottunk.  

3. Legutóbbi, sikertelen közadatigénylésünk során kiderült, hogy – bár azt meg kellett volna küldeni az önkormányzatnak is – a Samsung SDI legutóbbi katasztrófavédelmi engedélye nem áll rendelkezésre a Polgármesteri Hivatalban. Sikerült megszerezni a 2024-es  dokumentumot azóta, hogy egy hónapja kiderült, nincs az önkormányzatban iktatva?  

4. Tett Ön azóta bármilyen lépést azért, hogy a Samsung aktuális működési állapotának megfelelő katasztrófavédelmi hatásterületekről tájékozódhassanak a város polgárai? Vagy Ön  is elfogadja érvényesnek a cég biztonsági jelentéseit készítő cég számításait, miszerint a gyár növekedésével fordított arányban változnak a  hatásterületek?  

5. Ön mint a polgári védelem főparancsnoka, mit szól ahhoz, hogy haváriahelyzet esetére kijelölt felelősökként Göd város oldalán még mindig a volt momentumos polgármester és kollégái szerepelnek? (Balogh Csaba, Hlavács Judit, Andrejka Zombor, Tóth János) Milyen intézkedéseket foganatosított a külső védelmi terv aktualizálása érdekében, hogy az illeszkedjen az akkumulátorgyár jelenlegi katasztrófavédelmi engedélyéhez? (Már ha egyáltalán van ilyen…)  

6. Orbán Viktor miniszterelnök Önre hivatkozott, amikor azt állította, hogy Gödön rendben van minden, mert negyedévenként monitoroz az önkormányzat.  
Ez akkor azt jelenti, hogy 2023-tól (az Ön hivatalba lépése óta) legalább 8 saját talajvíz-, 8  levegő- és 8 zajmérésre került sor? Hol vannak ezek? Korábbi nyilatkozataik, illetve az eddig nyilvánosságra hozott dokumentumok alapján eddig mindössze 5 levegőtisztaság-mérésre és két talajvízvizsgálatra került sor, utóbbiak közül a másodiknak még nincs is eredménye – jól tudjuk? Zajmérésre nem került sor? Mi a helyzet a 2025 tavaszán kihelyezett, folyamatosan mérő zajmonitoring-eszközök eredményeivel, erről miért nem tudunk semmit?

7. Még mindig semleges tud maradni Samsung-ügyben?  E korábbi állításának ellentmondani látszik az, hogy  

  • 1%-ra csökkentette az iparűzési adót; 
  • amint megnyerte azt a választást, amelynek kampányában azt állította, „a Samsung nem bővül a saját területén kívül”, az ön javaslatára az önkormányzat 30 hektár kisajátításáról döntött a gyár napelemparkja és parkolói részére;
  • nem gondoskodott a gyár körüli MO-LA-RI kibővítéséről az Oázis lakópark és az alsógödi településrészek felé, amelyek sajnálatosan közel kerültek a bővülő üzemhez;
  • el sem indította a véderdő telepítésének előkészítését – a kampányidőszakokban elültetett néhány fát ugyanis nem neveznénk véderdőnek;
  • a hatásvizsgálat nélkül telepített, kampányfogásnak talán alkalmas, zajvédelemre viszont kevésbé megfelelő, balesetveszélyes, mára már több helyen törött üvegfalakon kívül nem történt zajcsökkentési intézkedés, viszont az Ön által rémhírnek titulált bővítés eredményeként lesz 124 újabb zajforrás;  
  • az önkormányzat észrevételeket sem tesz a Samsung újabb és újabb engedélyezési eljárásaiban, nem képviseli az ingatlanjaik értékcsökkenését és az életük napi zavarását elszenvedett lakosok érdekeit.

Egyáltalán, lehet az elmúlt hetekben napvilágot látott botrány ismeretében semlegesnek maradni, Polgármester úr? Lehet egy városvezetőnek semlegesnek maradni egy bizonyítottan emberéletet veszélyeztető, környezetszennyező óriáscéggel szemben?

8. Indítványozzuk nyilvános lakossági fórum összehívását, lehetőleg a Samsung SDI, a biztonsági jelentéseket elkészítő cég, szakértők, a hatóságok és felelős képviselőink, valamint az állami döntéshozók (Kammerer Zoltán, Tuzson Bence, Tarnai Richárd) részvételével. Azt kérjük, ezt az alkalmat szervezze meg még márciusban, de mindenképpen az áprilisi országgyűlési választások előtt, akkor is, ha a felsoroltak nem mindegyike tud rajta részt venni.
A lakosoknak joguk van kérdéseket feltenni és tájékoztatást kapni a hatósági eljárásokról.
Joguk van megnyugtató válaszokat kapni arra,
– hogy a magyar állam és a védelmünkre hivatott szervei milyen intézkedéseket tesznek annak érdekében, hogy a már kiderült jogszabálysértő és veszélyeztető állapotokat felszámolják,
– és hogy miként garantálják azt, hogy ilyen soha többé nem fordulhasson elő. 

Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesület

Az utolsó személyes részvétellel megtartott közmeghallgatás Samsung-ügyben, 2023. január 31-én.
Forrás: Átlátszó

ÚJ ENGEDÉLYEZÉSI ELJÁRÁS A SAMSUNGNÁL

„közmeghallgatás” február 11-ig

Január 10-én jelent meg a hirdetmény a kormányhivatal oldalán arról, hogy a Samsung SDI december 24-én teljes körű környezetvédelmi felülvizsgálati eljárást kezdeményezett. Erre azért kényszerült, mert a Göd-ÉRT nyertes perének következtében jelenleg úgy működik (!), hogy ehhez nincs meg a szükséges környezetvédelmi engedélye. 

Az észrevételeket és a kérdéseket február 11-ig, a zoldhatosag@pest.gov.hu címen fogadják, az ügy iktatószáma PE/KTHF/00385/2026.  

Arra biztatjuk a gödieket és a környékbelieket, hogy éljenek a lehetőséggel – alapvető érdekünk, hogy kifejezzük az aggodalmainkat, tiltakozásunkat, és nem utolsósorban a rossz tapasztalatainkat! Bár a hatóságok – nem ok nélkül – továbbra sem mernek az érintettek szemébe nézni, most is az ő kötelességük megvédeni a magyar lakosság biztonságát és egészségét, valamint érdemben reagálni a témában küldött észrevételekre. 

Néhány aggasztó dolog, amit már megállapítottunk első olvasásra:

  • sokkal több zajforrás várható, magasabb zajszinttel – maga a Samsung jelzi, hogy különös odafigyelésre lesz szükség a határértékek betartásához
  • sokkal több légszennyező anyag kerül a levegőbe
  • ismét jelentősen emelkedik a felhasznált veszélyes anyagok mennyisége
  • a hulladékok elszállításáról, ártalmatlanításáról közölt információk rendkívül hiányosak
  • 2021 óta nem frissült a külső védelmi terv és a lakossági tájékoztató havária esetére
  • a Samsung legújabb katasztrófavédelmi engedélyét titkolják a nyilvánosság elől, közadatigénylésre sem adják ki. Itt is csak azt említik, hogy a lakosság nem tájékozott.
  • mindezek ellenére a dokumentumban ilyen mondatok olvashatóak:
    „Összegzésként elmondható, hogy a környezeti állapotban a beruházás nyomán várható változások nincsenek negatív hatással sem a helyi gazdaságra, sem a lakosság életminőségére, ugyanakkor gazdasági értelemben pozitív, társadalmi szempontból pedig stabilizáló hatással bírnak.”
  • Adatokkal alátámasztva azonban azt sem titkolják, hogy a gyár közelében megmutatkozik „A lakóterületi ingatlanok abszolút, vagy relatív leértékelődése”.

Nagyon fontos, hogy jelezzük a Samsung működésére vonatkozó kérdéseinket, javaslatainkat, aggodalmainkat:

  • hogy a hatóságok nem vizsgálják ki a problémákat és nem intézkednek (megválaszolatlan zajpanaszok, NMP-szennyezés a kommunális szennyvízben, fekete por a gyár tetején…)
  • hogy a Samsung veszélyes, szabálysértő működéséről bírságok sora tanúskodik
  • hogy nyilvánosan elérhető talajvíz- és levegőmonitoring-adatokra van szükség
  • hogy a MoLaRi (monitoring- és lakossági riasztó rendszer) kibővítésére van szükség
  • hogy a Samsung SDI és a céget ellenőrizni köteles hatóságok tudatosan és szándékosan megsértik a magyar jogszabályokat és a jogerős bírósági döntést azzal, hogy a cég hónapok óta ENGEDÉLY NÉLKÜL MŰKÖDIK.

A Göd-ÉRT Egyesület szívesen segít a levelek megfogalmazásában, illetve köszönettel vesszük, ha a kormányhivatalnak címzett e-maileket másolatban számunkra is megküldik a godert@godert.hu címre.

A teljes dokumentációt, illetve a rövidebb ismertetőt is letöltöttük a kormányhivatal oldaláról, így könnyen elérhetők:
RÖVIDEBB, „Közérthető összefoglaló” elnevezésű dokumentum  
TELJES FELÜLVIZSGÁLATI DOKUMENTÁCIÓ

Akinek nincs ideje a termelési folyamatokat és az újonnan telepítendő nagy kibocsátású zajforrásokat is ismertető anyag áttanulmányozására, de nap mint nap érzékeli az évek óta nem szűnő zajszennyezést, elegendő, ha annyit ír, hogy: tiltakozik az engedély kiadása, és a Samsung bővítése ellen, mivel az évek óta megoldatlan környezetszennyezés jelenleg is fennáll, és egészségügyi, valamint biztonsági kockázatokat jelent.

Újra hatályos a Samsung környezethasználati engedélye

2024. október 29.

Alapos cikket írt a Telex a GödÉRT által indított per állásáról, a minket képviselő ügyvéd tájékoztatása alapján. A lényeg, néhány kiegészítéssel:

  • A Fővárosi Ítélőtábla fontosabbnak ítélte meg a Samsung gazdasági érdekeit, mint a gödi lakosok egészséges környezethez való jogának sérelmét, így a gyár „törvényesen” működhet tovább.
  • A Samsung akkugyára a kezdetektől környezethasználati engedély nélkül termel, a Göd-ÉRT küzdelme nélkül talán ma se lenne ilyenre szüksége, és a többi magyar akkuipari létesítménynek sem. Ha 2023 nyarán nem hívjuk fel a hatóság figyelmét arra, hogy általuk is tudottan üzemelnek a mindenképp engedélyhez kötött új gázkazánok, valószínűleg a mai napig nem kötelezték volna a céget ennek megszerzésére.
  • Az engedélyt 2023 decemberében adták ki és akkor támadtuk meg – az ügyben pedig azóta sem volt egyetlen érdemi tárgyalás sem, döntések csak az azonnali jogvédelemről és annak megszüntetéséről születtek. A gyár „természetesen” azóta sem teljesítette a környezethasználati engedélyben meghatározott feltételeket és határidőket, mint ahogy a felfüggesztésnek sem volt semmilyen következménye, a magyar hatóságok pedig kísérletet sem tettek a jogszabályok, bírósági döntések betartatására, ellenőrzésére vagy a jogsértések szankcionálására, sőt, a kormányhivatal kifejezetten tagadta, hogy neki bármi dolga lenne – és ezt a tagadást is csak egy tüntetéssel és blokáddal tudtuk belőle kikényszeríteni.
  • Várjuk az első tárgyalás kitűzését, és tovább dolgozunk azért, hogy kikényszerítsük a cégből és a magyar államból azt, hogy a multi gazdasági érdekén túl a magyar emberek egészségére és a környezetre is tekintettel legyenek.

https://telex.hu/gazdasag/2024/10/29/samsung-sdi-god-akkumulatorgyar-birosag-masodfok-kornyezethasznalati-engedely

Beszámoló a 2024.10.31-i rendes testületi ülésről

A gödi képviselő-testület első „igazi” ülésén az SZMSZ, a költségvetés módosítása és az új tisztségek betöltése voltak a legfontosabb napirendi pontok. A Göd-ÉRT képviselőinek javaslatait a többség lesöpörte az asztalról – továbbra sem lesz kötelező legalább évente egyszer személyes közmeghallgatást tartani, a polgármesternek nem kell beszámolnia a saját hatáskörben elköltött akár százmilliós tételekről, marad az átláthatatlan tanácsnoki rendszer, és gazdasági társasággá tervezik átszervezni a művelődési házat és a könyvtárat.

Napirendi pontok, előterjesztések Göd város hivatalos honlapján

Költségvetés módosítása – Göd költségvetési főösszege 15,3 milliárdra nőtt  az eredeti 9,7-ről. Sajnos az előterjesztésben csak az új összegek szerepelnek, sem az eredeti számokkal, sem indoklással nem fárasztotta a képviselőket az előterjesztő Kammerer Zoltán polgármester. Szegedi Ákos, a Göd-ÉRT frakcióvezetője indoklást kért Kammerer Zoltántól a tervezett változtatásokkal kapcsolatban. A polgármester 30 napot adott magának a válaszadásra. Pedig ott volt az előterjesztés készítője is az ülésen hivatalból…

SZMSZ – a környezetvédelem és a kultúra lényegtelenek a városvezetésnek, és marad az átláthatatlan, számonkérhetetlen tanácsnoki rendszer.

Szomorúan látjuk, hogy a 11 választott képviselő és a két külsős alpolgármester külön-külön foglalkoznak majd a családokkal, a nőkkel, a fiatalokkal, a szépkorúakkal; az egyházi, a társadalmi és a testvérvárosi kapcsolatoknak is lesz külön-külön felelőse; de olyan alapvető fontosságú témák, mint a környezetvédelem vagy a kultúra, nem érdemelnek figyelmet az új városvezetésben. 

A Göd-ÉRT javaslatát egy környezetvédelemért és kulturális ügyekért felelős tanácsnoki poszt létrehozására irányuló módosítást lesöpörték az asztalról – mint ahogy azt a javaslatunkat is, hogy a tanácsnoki rendszer helyett az átláthatóbb, számonkérhetőbb, a lakossági részvételt inkább erősítő bizottságokba szervezzük az egyes témaköröket. Pénzügyi és Jogi bizottság azért lesz – hiszen ezt az önkormányzati törvény előírja.

Beszéljenek magukért az új pozíciók: 

5 tanácsnok: a városüzemeltetésért felelős Huszti Benjamin,  családügyekért Kormány Anett, a nők társadalmi szerepvállalásának erősítéséért Harangozó Tímea, egyházakért és társadalmi kapcsolatokért dr. Pintér György felel, az ifjúsági ügyek tanácsnoka Medvey Kinga. A tanácsnokoknak a bruttó 133.400 Ft-os képviselői tiszteletdíj mellé még 335.000, összesen 468.400 Ft  jár.

Simon Tamás főállású alpolgármester mellett Markó József a testvérvárosi kapcsolatokért, Csányi József pedig a szépkorúakért felelős társadalmi megbízatású alpolgármester lett,  nagyjából bruttó 400 ezer forint havi járandósággal.

A Pénzügyi és Jogi bizottság elnöke dr Pintér György (ő pozícióhalmozóként be kell érje a minimálbér 200%-ával, összesen bruttó 533.600 Ft-tal), alelnöke a DK-s Szilágyi László (400.200 Ft), tagjai Nyilas Elek és Szegedi Ákos képviselők, (266.800 Ft) valamint Katona-Nyilas Evelin (bruttó 133.400 Ft). Nem kell ide a szakértelem sem: Szilágyi László pénzügyi és jogi tudás nélkül jobban megfelel alelnöknek, mint Szegedi Ákos a 15 éves belső ellenőri tapasztalatával…

Az egyetlen képviselő, akinek nem jutott egyéb pozíció, Töplerné Szaszkó Andrea, ő csak a minimálbér felét, 133.400 Ft-ot kapja.

A Göd-ÉRT Egyesület nevében T. Szaszkó Andrea megkérdezte a polgármestert, hogy miért esett választása a társadalmi megbízatású alpolgármesterek személyét illetően Markó Józsefre és Csányi Józsefre. Hiszen köztudottan mindketten felelősek abban, hogy a gödi polgárok előtt teljesen titokban tartva városunkba települhetett az azóta is folyamatosan veszélyeztető és szennyező Samsung SDI akkumulátorgyár. A polgármester válaszul nyersen közölte, hogy nem köteles megindokolni döntését, ha majd a gödi választók kíváncsiak rá, kérdezzék meg tőle magától. (Itt megjegyezzük: Szaszkó Andrea is gödi lakos, aki szintén gödi polgárokat képvisel.)

A képviselők orvosi igazolás nélkül egyetlen egyszer hiányozhatnak a testületi ülésekről – hiába kértük, emeljék háromra a hiányzási lehetőséget, és módosító javaslatunk ellenére nem tesznek különbséget az előre tudható és az ad hoc összehívott rendkívüli ülések között. A “lógósok” – legyen az ok akár munka, temetés, családi okok, előre tervezett elutazás – minden további alkalommal elbúcsúzhatnak egyhavi képviselői tiszteletdíjuktól. (Persze a sehogyan sem számonkérhető munkával járó tanácsnoki pénzeket a Kammerer-csapat tagjai ugyanúgy megkapják – a szankció legjobban az amúgy is legkevesebbet, csak képviselői tiszteletdíjat, a minimálbér felét kapó Szaszkó Andreát sújthatja.)

Kammerer mostantól még több pénzről dönthet egyedül, és továbbra sem kell önszántából elárulnia, mire költ és mennyit.

A polgármester az eddigi 30 millió helyett 50 millióig dönthet saját hatáskörben, 100 millióig pedig továbbra is ki kell kérnie a Pénzügyi Bizottság véleményét – a Göd-ÉRT képviselői az értékhatárok csökkentését, illetve azt szerették volna elérni, hogy a bizottsági véleményt ne csak kikérni, de figyelembe venni is kelljen, természetesen hiába. Javasoltuk, hogy kerüljön be az SZMSZ-be, hogy a polgármester a testületi üléseken ezekről a döntésekről minden alkalommal számoljon be – amit szintén leszavazott a többség.

Az új képviselő testületnek továbbra sincs ínyére a személyes közmeghallgatás, erre a javaslatunkra is valamennyien tartózkodtak.

Nem támogattuk, de a többség eldöntötte, hogy átszervezik a József Attila Művelődési Ház és a Gödi Városi Könyvtár működését, a polgármester javaslatot kell kidolgozzon arra, hogy intézményi forma helyett a jövőben gazdasági társaságként működjenek. A terv nagyon aggaszt minket, hiszen amellett, hogy így sokkal átláthatatlanabb lesz a gazdálkodásuk, nehéz érteni, hogy amikor évi százmilliók mennek el lecsó-, sör- és kolbászfesztiválokra, miért pont a művelődési háztól és a könyvtártól várunk költségcsökkentést és bevételnövelést. Vajon hogy marad így tér és támogatás a közösségi életre, a klubokra, a helyi művészek előadásaira, a színvonalas gödi gyerek- és felnőttprogramokra, a hagyományos gödi értékek tovább élésére? Szaszkó Andrea kérdésére Kammerer Zoltán megesküdött, hogy amíg ő lesz a polgármester, addig nem lesz eladva a művelődési ház.

Vizsgálatot indított ellenünk a Szuverenitásvédelmi Hivatal

EGYESÜLETI KÖZLEMÉNY

▶️ A Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZUHI) “célkeresztjébe” került egyesületünk. A SZUHI levelében arról értesítette a Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesületet, hogy tevékenységét “egyedi vizsgálat” alá veszi.

▶️ Az egyesületnek írt levél szerint a Hivatal célja, hogy „feltérképezze és vizsgálja azon szervezeteket, amelyek külföldről származó támogatás felhasználásával megvalósuló tevékenysége befolyást gyakorolhat a választások kimenetelére”. A levél indoklása szerint az egyesület egy EU-s pályázat nyerteseként – partnerségben az Átlátszónet Alapítvánnyal – 2023-ban civil érdekvédelmi tevékenységre kapott támogatást, illetve 2024-ben részt vett az önkormányzati választási kampányban, majd két képviselő-jelöltje mandátumot is szerzett.

▶️ Egyesületünk minden, a civil szervezetekre vonatkozó jogszabályi kötelezettségnek eleget tesz és teljesen átláthatóan működik. Évente benyújtjuk pénzügyi és szakmai beszámolónkat, melynek adatai és információi a nyilvánosság számára honlapunkon is elérhetőek. Emellett a nyertes pályázatokon elnyert támogatásokról és a pályázatok során megvalósított tevékenységekről részletes szakmai és pénzügyi beszámolókat nyújtottunk és nyújtunk be a pályázatokat kiíró szervezetek felé.

▶️ Az ezen túlmenő adatok tekintetében álláspontunk szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal alkotmányellenesen kér betekintést egyesületünk működésére vonatkozóan.

▶️ A Hivatal “megkülönböztetett figyelmét” és vizsgálatát vélhetően az a tevékenységünk is kiváltotta, amelyet a Göd-ÉRT az akkumulátorgyárak ügyében végez. Az egyesület ugyanis a gödi Samsung-gyár jogszabálysértő és környezetkárosító működésének feltárása ügyében komoly eredményeket ért el.

▶️ Zajmérései igazolják a gödi gyár folyamatos zajszennyezését, az általunk megrendelt vizsgálatoknak köszönhetően derültek ki a Samsung SDI üzeméből származó NMP-szennyezések, és elérhetővé tettük a multicégre eddig 55 alkalommal kiszabott bírságok határozatait is.

▶️ Az egyesület az eddigi gyakorlatának megfelelően, továbbra is átláthatóan kívánja folytatni a gödiek érdekében végzett környezetvédelmi és városvédő munkáját.